Podziel się ze światem. Teraz!

tuiteraz

Masz jedno proste zadanie na dziś: podziel się ze światem tym, co do tej pory robiłeś do szuflady. Wybierz z tego najlepszą rzecz i pchnij ją przed siebie. Kto wie: może nabierze rozpędu i z małej śnieżki przeistoczy się w lawinę porywającą tłumy.

Może:

 • piszesz wiersze lub prozę,
 • malujesz,
 • szydełkujesz,
 • komponujesz,
 • rzeźbisz,
 • robisz meble z palet,
 • warzysz własne piwo,
 • robisz zdjęcia,
 • tuningujesz motocykle,
 • piszesz bloga…

… a może robisz jeszcze coś zupełnie innego. To nie jest ważne. Ważne jest to, żebyś podzielił się tym z ludzkością. Przynajmniej tą w bliskim otoczeniu 😉

Wystawa pana artysty
Pan Artysta już się prezentuje. A ty?

Obawy vs rozwiązanie

 1. Uważasz, że twoje dzieło nie jest dokończone?
  Kojarzysz jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Barcelony, kościół Sagrada Família? Jego budowę rozpoczęto w roku 1882. Rozpoczęto. Bo kościół jeszcze nie jest skończony. Jest budowany od ponad 130 lat! Jeśli więc twojemu dziełu brakuje już niewiele do dokończenia, to je zaprezentuj. Na pewno znajdzie się ktoś, kto udzieli ci wskazówek lub pomoże w jakiś inny sposób. I ta rwąca rzeka, która do tej pory utrudniała ci przejście na stronę sukcesu, okaże się prostym do pokonania strumyczkiem. (Aha, zakończenie budowy Sagrada Família zaplanowano na 2026 rok. Ale życie pewnie i tak zweryfikuje te plany… 😉 ).
 2. Uważasz, że twoje dzieło nie jest perfekcyjne?
  Huh… Pocieszę cię, że nigdy nie będzie! 😀 Kojarzysz firmę Apple? Może sam korzystasz z jej produktów. Za każdym razem, gdy wydają oni nową wersję systemu operacyjnego, zwłaszcza systemu iOS przeznaczonego na iPhony i iPady, cały świat się zastanawia, co tym razem spaprali 😀 Mimo sztabu specjalistów, testerów i potężnych nakładów finansowych, praktycznie zawsze pojawią się jakieś bugi. Oczywiście nie dotyczą one wszystkich urządzeń. A to w jednym modelu telefonu zablokuje jakąś funkcjonalność, a to drugiego mega spowolni… I potem po krótkim czasie wypuszcza się łatki i aktualizacje, które likwidują te błędy. I wszyscy są już wtedy szczęśliwi 🙂 Więc skoro Apple nie jest perfekcyjne, to ty też nie musisz 😉
 3. Twierdzisz, że twoje dzieło się nie spodoba?
  Nie myśl za innych. Myśl za siebie. Nawet jeśli ludzie nie spojrzą na twoje wiersze, bloga, rzeźbę, rzemieślnicze piwo itd., to przynajmniej zyskasz pewność i spokój ducha. Gdybyś tego nigdy nie pokazał, później mogłyby cię dręczyć wyrzuty: „w sumie to mogłem spróbować”. Ale wtedy będzie już za późno. A jeśli pomysł się spodoba i będziesz chciał go dalej kontynuować, to super. Jeśli stracisz motywację i wizję, zawsze będziesz mógł go komuś sprzedać 🙂

Ostateczna motywacja

W książce o mało poetyckim tytule „Rusz dupę” autorstwa Jacka Wiśniowskiego można znaleźć taką idealnie pasującą myśl:

Niejednokrotnie zdarzyło mi się, że miałem taki pomysł, który wydawał mi się rewelacyjny, ale z nadmiaru innych zajęć odkładałem realizację na później. Efektem było to, że po kilku miesiącach widziałem nowy produkt, który do złudzenia przypominał mój. Zastanawiałem się wtedy, czy ktoś mi w głowie nie grzebał, bo przecież to niemożliwe.

Wtedy spotkałem pewnego pana, który mocno zajmuje się sprawami duchowymi. Powiedział mi, że wtedy, kiedy ja mam jakiś genialny pomysł, to na świecie przynajmniej cztery osoby mają dokładnie taką samą myśl. Kwestia tylko, kto go szybciej zrealizuje.

Jeśli więc masz taki pomysł, działaj teraz. Nawet jeśli nie wiesz jak, to w trakcie realizacji się dowiesz, bo znajdziesz ludzi, wiedzę i fundusze.

To święta prawda. Sam miałem kiedyś pomysł na pewien serwis internetowy. Nie zrealizowałem go. Ale ktoś inny już tak: po kilku miesiącach taka strona widniała już w internetach i trzeba przyznać, że całkiem nieźle wciąż sobie radzi…

(Myślałem o takim – na początek bardziej lokalnym – serwisie z ogłoszeniami: kupię, sprzedam, zamienię. Potem powstała tablica.pl, obecnie olx.pl).

Twoja porażka
Jeśli nie zadziałasz, za kilka miesięcy będziesz tym gościem z lewej strony zdjęcia… Chociaż on i tak jest w lepszej sytuacji, bo przynajmniej próbował!

Narzędzia i sposoby

Jak możesz podzielić się ze światem swoim dziełem?

 • Załóż własną stronę internetową albo bloga, bądź zarejestruj się w gotowym serwisie, gdzie będziesz mógł wrzucać swoje teksty, wiersze, zdjęcia.
 • Załóż konto/fanpage na Facebooku, Instagramie, Tumblrze, Pintereście… Możliwości i serwisów jest wiele.
 • Przejdź się do lokalnej gazety lub radia i przedstaw swoje prace. Może o tobie napiszą/powiedzą 🙂
 • Zorganizuj wystawę 😉
 • Załóż firmę.
 • Zrób jakąkolwiek inną rzecz (w granicach prawa 😀 ), dzięki której ludzkość pozna twoją twórczość.

Co zrobisz

Czy zrealizujesz więc dzisiaj zadanie, jakie dostałeś na początku tego artykułu? Jeśli tego nie zrobisz, to za kilka miesięcy może się okazać, że ktoś inny zbiera laury. Rusz więc dupę i działaj! 😀

Bartosz F. Zdzienicki

___

ŹRÓDŁA:

Cytat pochodzi z rozdziału 6-tego książki „Rusz dupę”, z akapitów ze stron 48 i 49. Jacek Wiśniowski, wydawnictwo Promnet, wydanie I, rok 2017. Chcesz kupić i przeczytać? Kliknij ten link (nie jest to link afiliacyjny).

2 uwagi do wpisu “Podziel się ze światem. Teraz!

 1. Motywujące! Sam jestem na początku swojej drogi blogera, mam nadzieję wytrwać w tym postanowieniu bardzo długo. Mam nadzieję również, że „popełnisz” jeszcze wiele tak ciekawych wpisów u siebie.
  Będę zaglądał
  Pozdrawiam

  1. Dzięki wielkie 🙂 i Tobie też tego życzę, żebyś wciągnął się w blogowanie bez opamiętania, powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *