7 kroków, jak wzbudzić w sobie optymizm i dobrą pogodę

Pogoda w sercu

Chcę cię naprawdę pochwalić: skoro czytasz ten artykuł, oznacza to, że chcesz zwiększyć w sobie poziom optymizmu 🙂 A to nie jest zbyt popularne w świecie, w którym ogólną tendencją jest raczej skupianie uwagi na tym, co złe i negatywne.

Specjalnie dla ciebie przygotowałem więc listę 7 kroków. Ich wykonanie sprawi, że wyróżnisz się spośród tysięcy innych ludzi i w twoim sercu zagości zdecydowanie więcej słońca 😉 Bo chociaż na taką pogodę każdy z nas może mieć wpływ 😀

Jak wzbudzić w sobie optymizm – pomocne kroki

 1. Zwalcz w sobie narzekanie.
  To właśnie narzekanie, a nie piłka nożna czy skoki narciarskie, powinno być uznane za narodowy sport Polaków. Albo raczej za epidemię 😉 Bo jak inaczej to nazwać, skoro z niezadowoleniem spotyka się w zasadzie wszystko? Jest chłodno – źle, bo za zimno… Jest ciepło – źle, bo za gorąco… Świeci słońce – źle, bo nas oślepia… Słońce chowa się za chmurami – źle, bo nie ma co nas optymistycznie nastroić… I tak bez końca. A to tylko temat pogody. Nie wspominając już o kwestiach związanych z polityką, sportem, pracą, urzędami, zdrowiem i dziesiątką innych dziedzin życia… Gdy więc kolejnym razem najdzie cię ochota, aby ponarzekać, ugryź się w język i po prostu powstrzymaj przed udzieleniem negatywnego komentarza. Przy kolejnym razie postaraj się okiełzać także krytyczną myśl. Początki mogą być trudne, ale z każdym następnym podejściem będzie już coraz łatwiej.
 2. Przestań karmić się tym, co złe, smutne i negatywne.
  Dużo zła dzieje się na świecie: wojny, choroby, terroryzm, kataklizmy, bieda, przemoc, wypadki, przeróżne tragedie. Nie chodzi mi o to, żebyś zanegował istnienie tych zjawisk i wydarzeń albo stał się na nie obojętny i nieczuły. Po prostu przestań o nich czytać artykuły w gazetach i internecie, oglądać na ich temat wiadomości telewizyjne i inne programy albo słuchać przeróżnych dyskusji. Dlaczego? Patrz punkt kolejny.

  TV
  Naprawdę ta skrzynka jest ci potrzebna do życia?
 3. Zrozum, że nie masz wpływu na wiele spraw.
  Jesteś w stanie zatrzymać przemysł zbrojeniowy i powstrzymać machinę wojenną? Potrafisz sprawić, żeby terroryści przestali zabijać ludzi? Możesz coś poradzić na tsunami, powodzie, huragany? Możesz sprawić, żeby dzisiaj nie padał deszcz albo słońce świeciło akurat wtedy, gdy chcesz wyjść na spacer? A może potrafisz zmienić nastawienie i pobudki ludzi podejmujących decyzje o zasięgu globalnym? Znasz odpowiedź na każde z tych pytań: nie. A zauważ, że istnieje cała masa ludzi, która mimo swojego zerowego wpływu, będzie dyskutować, spierać się albo słuchać takich słownych przepychanek i rozważań przez całe długie godziny. Jaki ma to sens?
 4. Karm umysł dobrymi treściami.
  Istnieje mnóstwo czasopism, książek, blogów, podcastów, filmów i innych tego typu rzeczy, które przedstawiają mega pozytywne treści. Nie marnuj więc czasu na przyjmowanie kolejnej dawki zatruwających cię informacji. Poczytaj albo posłuchaj i potem wprowadź w czyn rady, które mogą cię rozwinąć i popchnąć do przodu twoje życie prywatne oraz zawodowe. Masz naprawdę szeroki wybór takich treści.
  Oto na przykład ci, których sam śledzę:
  Andrzej Tucholski
  Alex W. Barszczewski
  Bartek Popiel
  Michał Szafrański
  Łukasz Kielban
  Ola Budka
  Jacek Wiśniowski
  Sprawdź, poczytaj, posłuchaj, pooglądaj. Może i ty znajdziesz wśród nich kogoś, kto i tobie przypadnie do gustu i zainspiruje do lepszych rzeczy.
 5. Otaczaj się ludźmi, którzy mają w sercu dobrą pogodę.
  Jeśli to możliwe, unikaj ludzi, którzy narzekają, marudzą i każdą rzecz potrafią obrócić w coś negatywnego. Na świecie żyje ponad 7 miliardów ludzi. Jestem pewien, że wśród nich na pewno znajdziesz kogoś, kto ma bardziej optymistyczne nastawienie 😉 Gdybyś jednak jakimś cudem nie mógł znaleźć, to pamiętaj, że dobra pogoda gości także w moim sercu 😀

  Pozytywne dziewczyny
  Poświęcaj czas pozytywnym ludziom. Jest on zbyt cenny, by marnować go na marudne bestie
 6. Rusz się z domu. Na piechotę.
  Wyjdź z domu, spotkaj się ze znajomymi (pozytywnymi 😉 ), idź na kręgle, bilard, basen, spacer, do kawiarni, kina wyświetlającego niszowe filmy… (BTW. Wiedziałeś, że w częstochowskim OKF-ie „Iluzja” w poniedziałki bilet kosztuje tylko 10 złotych? I że w gdańskiej kawiarni „W Starym Kadrze” mają taką niedużą salkę, w której wyświetlają filmy za free? Wystarczy tylko wcześniej zarezerwować fotel. I do tego to epickie ciasto miodowe i kawa po wietnamsku… Obłęd 😀 ) Na zaczerpnięcie nowego powietrza miejsc i opcji jest wiele. I pamiętaj, żeby zostawić samochód na parkingu przed domem / blokiem. Zacznij wreszcie więcej chodzić! Strzel sobie na przykład porannego Power Walka 🙂 To naprawdę przynosi korzyści dla zdrowia: zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
 7. Każdego dnia zrób konkretną rzecz.
  Na pewno masz do zrobienia wiele rzeczy i do załatwienia wiele spraw. Przyznaj się: nie masz tak, że jak zrobisz coś, z czym długi czas zwlekałeś, to wstępują w ciebie dodatkowe siły i masz chęć odhaczać kolejne punkty z listy? Bo ja tak mam 🙂 Przełam więc lenia i zrób jedną rzecz. Wprowadzi to trochę promieni słońca do twojego serca i natchnie do dalszej pracy. A promyk do promyka i zaraz się okaże, że wewnątrz ciebie świeci całkiem pokaźne słoneczko 😀

Twoja kolej

To oczywiście tylko garść pomysłów na to, jak wzbudzić w sobie bardziej optymistyczne nastawienie. Ale jedno jest pewne: jeżeli wykonasz te kroki, twój optymizm wejdzie na kolejny poziom. Zyska twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. No i wyróżnisz się spośród tysięcy innych ludzi, w których życiu nie pozostało już nic więcej poza ich „sportem narodowym” 😉

Bartosz F. Zdzienicki

3 uwagi do wpisu “7 kroków, jak wzbudzić w sobie optymizm i dobrą pogodę

 1. Bartuś w pełni się z tobą zgadzam.Ty wiesz że staram się tak właśnie postępować i daje to wymierne korzyści.Mimo mojego wieku i innych przeciwności losu jestem pełna optymizmu.Daję radę. Polecam innym.Spróbujcie,warto.

  1. Wiem, wiem 😀 Rzeczywiście widać tego rezultaty. Masz o wiele więcej energii do życia, podróżowania i w ogóle robienia setek rzeczy, niż 99% ludzi wokół Ciebie 😀 Trzymaj tak dalej, pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *